Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4061598 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4061598
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırAlmanya ve Fransa Ziyaret Programı (Münih ve Strasbourg 4 Şubat - 10 Şubat 2013
Tarih: 17.02.2013 Saat: 19:03 ( okuma)
Konu: Haber

Ana dili öğretmeni yetiştirme programlarının yapısını incelemek ve Türkoloji bölümleriyle iş birliği kurmak için 4-9 Şubat 2013 tarihleri arasında Almanya ve Fransa'daki bazı üniversiteleri ziyaret edilmiştir.

Ludwig-Maximilians Üniversitesi (Münih-Almanya)

1472 yılında kurulan bu yükseköğretim kurumu, 65.000 civarındaki öğrenci sayısı ile Almanya'nın en büyük üniversitesidir. Doksanın üzerindeki lisans programının yanı sıra; yüksek lisans ve doktora düzeyindeki program seçenekleriyle öğrencilerin sıkça tercih ettikleri bir üniversitedir. Üniversiteler arası akademik karşılaştırma tablolarında Almanya'nın en iyi üniversitesi olarak gösterilmektedir. Üniversitenin akademik birimleri tek bir kampüste toplanmamış, Münih şehrinin değişik bölgelerine dağılmıştır. Gezimiz kapsamında gerek incelemelerde bulunmak, gerekse veri toplamak maksadıyla Rektörlük, Öğretmen Eğitimi Merkezi, Ortadoğu Enstitüsü, Dil ve Edebiyat Fakültesi ve Seminer Merkezi gibi çeşitli birimler ziyaret edilmiştir.

Almanya ve Fransa Görüntüleri İçin TıklayınızLudwig Maximilians Üniversitesi'ndeki anadili öğretmeni yetiştirme sistemi ile ilgili bilgiler, sözü edilen üniversiteye bağlı bir birim olan Öğretmen Eğitimi Merkezi'ne 4 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen ziyarete elde edilmiştir. Başta ilgili belge ve dokümanların toplanmasında yardımlarını esirgemeyen Bayan Isabel Frenzel olmak üzere tüm departman çalışanlarına teşekkür ederiz.

5 Şubat 2013 tarihinde Ludwig Maximilians Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü'ne yapılan ziyarette Öğretim Üyesi Vefa Akseki, gerek Türkoloji çalışmaları gerekse kendisinin uzmanlık alanlarından birisi olan Almanca öğretmeni yetiştirme ile ilgili önemli bilgileri bizlerle paylaşmıştır. Ayrıca Prof. Dr. Necati Demir ile Dr. Vefa Akseki Türkoloji alanında yapılabilecek ortak çalışmalarla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Strasbourg Üniversitesi (Strasbourg-Fransa)

Kuzeydoğu Fransa'daki Alsace bölgesinin en büyük şehri olan Strasbourg'da kurulmuş köklü bir üniversitedir. 1631 yılında hizmet vermeye başlayan üniversite, dört asra yakın geçmişiyle ülkenin en iyi ve saygın üniversiteleri arasında kabul edilmektedir. Günümüzde üniversitenin toplam öğrenci sayısı 50.000'in üzerindedir.

Üniversitenin yüzyıllardır süre gelen eğitim-öğretim faaliyetleri sürecinde, dünya çapında tanınan pek çok isim öğretim elemanı ya da öğrenci olarak üniversitede yer almışlardır. Bunlar arasında Alman edebiyatçı Johann Wolfgang Goethe; Fransız mikrobiyolog ve kimyager Louis Pasteur; Avrupa Birliği'nin kurulması fikrinin öncülerinden Fransız siyasetçi Robert Schuman ile matbaanın mucidi Beno Gutenberg gibi isimler yer almaktadır.

Üniversitede ana dili öğretmenleri yetiştirme programlarının incelenmesi amacıyla 6-7 Şubat 2013 tarihlerinden Strasbourg Üniversitesi Alsace Öğretmen Yetiştirme Enstitüsü'ne ziyarette bulunulmuştur. Bu ziyaretlerde yüksek lisans düzeyinde eğitim veren enstitünün genel işleyişi hakkında bilgiler toplanmış, anadili öğretmenlerinin yetiştirilmesiyle ilgili belge ve dokümanlar edinilmiştir. Ayrıca enstitü direktöründen alınan izin ile Fransızca öğretmeni adaylarının katılımıyla gerçekleştirilen bir ders süreci de izlenmiştir.

Fransa'daki öğretmen eğitimi sürecinin çift basamaklı bir sistemden (lisans + yüksek lisans)oluşması nedeniyle, Fransızca öğretmeni adaylarının lisans düzeyinde aldıkları eğitimin de incelenmesi planlanmıştır. Bu nedenden ötürü Strasbourg Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Cippe Clermont ile uzun bir görüşme yapılmıştır. Bay Clermont ana dili öğretmen adaylarının lisans düzeyinde aldıkları eğitimle ilgili bilgiler vermiş ve konuyla ilgili olan belge ve dokümanlara ulaşılması hususunda özverili yardımlarda bulunmuştur. Kendisine göstermiş olduğu ilgi ve alakadan ötürü teşekkür ederiz.

8 Şubat 2013 tarihinde Strasbourg Üniversitesi Türkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Stephane de Tapia ile bir araya gelen Prof. Dr. Necati Demir, bölümler arası ortaklık ile ilgili son derece verimli geçen bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Ana dili öğretmeni yetiştirme sistemleri ve Türkoloji bölümleri ile işbirliği araştırmalarımız ileriki zamanlarda devam edecektir. 
İlgili Bağlantılar
· Daha fazla Haber
· Haber gönderen kocakurt


En çok okunan haber: Haber:
Gazi Üniversitesi Öğrencilerinden Topluma Hizmet Dersi


Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler

 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa


İlgili Konular

Haber

İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.06 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.