Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4706708 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4706708
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırTÜRKMENİSTAN PROGRAMI
Türkmenistan ProgramıTürkmenistan Milli Medeniyet "Miras" merkezi tarafından düzenlenen "Selçuklular Dönemi Edebiyat ve Medeniyeti" başlıklı kongre Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Bedrimuhamedov'un himayelerinde 11-13 Mart 2009 tarihinde Aşgabat'ta düzenlendi. Kongreye "Selçuklu Tarihinin İhmal Edilmiş Kaynağı: "Yazıcıoğlu Ali'nin Selçuknâmesi" başlıklı bildiri ile katıldık.

SELÇUKLU TARİHİNİN İHMAL EDİLMİŞ KAYNAĞI: “YAZICIOĞLU ALİ’NİN SELÇUKNÂME’Sİ”

Büyük Selçuklu Devleti, günümüz Türkmenistan Devleti’ni de içine alan bölgede kurulmuştur. Bir başka söyleyişle Türkmenistan ve çevresi, Büyük Selçuklu Devleti’nin kuruluşuna ev sahipliği yapmıştır. Ancak nüfusun çoğalması ve devletin büyümesi ile Selçuklu Devleti’ni kuran Oğuz Türkleri batıya doğru göç etmeye başlamıştır. Daha sonraki zamanlarda sınırlar İran, Azerbaycan, Türkiye tarafına doğru genişletilmiş, Selçuklu Devleti, dünya tarihinin en büyük devletlerinden biri durumuna gelmiştir.

Selçuk-nâme, diğer adlarıyla Tevârih-i Al-i Selçuk ve Oğuz-nâme adlı eser, XIV. yüzyılda Yazıcıoğlu Ali tarafından Türkçe olarak kaleme alınmıştır ve Selçuklu Devleti ile Oğuz Türklerinin en önemli kaynaklarından biri durumundadır. Eserin İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi’nde (Revan nu. 1390-1391) iki ve Paris Bibliotheqe Nationale’de bir olmak üzere üç nüshası bulunmaktadır.

Selçuklu Devleti tarihinin kaynakları oldukça sınırlıdır. Aslında Büyük Selçuklu Devleti ve Anadolu Selçuklu Devleti tarihi hakkında Türkçe ve yabancı dillerde pek çok eser yazılmıştır. Fakat Temel ve en kapsamlı kaynaklardan birisi olan Yazıcıoğlu Ali’nin Selçuk-name eserinden bazı kaynaklar hiç yararlanmamışlardır. Bazıları ise çok az yararlanmışlardır. Zira eser eski yazıdan yeni yazıya aktarılmamış, araştırmacıların ve okuyucuların hizmetine sunulmamıştır.

Biz bu eserin Topkapı Müzesi Revan bölümünde olan iki nüshasını da elde edip yayımlamak üzere yeni yazıya aktardık. Eserde Türk tarihi, Büyük Selçuklu Devleti, Anadolu Selçuklu Devleti’nin ve Türk boylarının karanlıkta kalmış pek çok konusu aydınlatılmaktadır. Oğuz boylarının menşei, yapılanması ve teşkilatlanması, Selçuklu Devleti’nin kuruluşu, Oğuz / Selçuklu Türklerinin Batı’ya göçü, Anadolu Selçuklu Devleti’nin kuruluşu ve Selçuklu / Oğuz Türklerinin kültür ve medeniyeti konusunda eşine rastlanmayacak kadar önemli bilgiler bulunmaktadır. Buna ek olarak eser; Türkmenistan, Azerbaycan, İran ve Türkiye coğrafyasının XIV. yüzyıldaki hali konusunda bilgiler ihtiva etmektedir.

Biz bildirimizde Selçukluların kültürel mirası ve Selçuklu tarihinin en önemli kaynaklarından biri olan Yazıcıoğlu Ali’nin Selçuk-name (Tevarih-i Al-i Selçuk-Oğuz-name) adlı eserini tanıtacağız, muhtevası konusunda bilgiler vereceğiz, eserin günümüz Türkmenistan coğrafyası ile ilgili bölümleri üzerinde özellikle duracağız.

Copyright © Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2009-03-31 (2749 okuma)

[ Geri Dön ]
Content ©
İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.02 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.