Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4706681 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4706681
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırBİR DÜNYA MİRASI: PETROGLİF
Bir Dünya Mirası: PetroglifSayfa: 1/6

Bir Dünya Mirası: Petroglif


http://www.petroglif.org


"BİR DÜNYA MİRASI: PETROGLİF" PROJEMİZ ANKARA-GÜDÜL SALİHLER KÖYÜ PETROGLİFLERİ

Kaya üstü resim, figür, damga ve yazılar (Rock Art-Petroglif), insan topluluklarının meydana getirdiği tarih, kültür ve sanat ürünleri olmalarından dolayı büyük önem taşımaktadır. Hiç birinin eşi ve benzeri yoktur. İnsanlık tarihinin sosyal ve kültürel pek çok unsurunun özelliği ve kökleri bu kaya üstü resim, figür, damga ve yazılarda bulunmaktadır.

Kaya üstü resim, figür, damga ve yazılar (Rock Art /Petroglif konusunda hemen her ülkede bilimsel çalışmalar yapılmakta, alanlar koruma altına alınmakta, UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" olarak belirlenmektedir. Uygun olan bölgeler de turizm alanı olarak düzenlenmekte ve insanların ziyaretine açılmaktadır.

Kaya üstü resim, yazı ve damgalar (Rock Art-Petroglif) açısından Türkiye zengin bir kültür mirasına sahip denilebilir. Ordu ili Mesudiye İlçesi Esatlı köyü, Ordu Çambaşı Yaylası, Erzurum Cunni Mağaraları, Kars Giyikli Tepe, Ankara-Güdül Salihler köyü bunlardan bazılarıdır.

Bununla birlikte Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan Kaya üstü resim, figür, damga ve yazılar (Rock Art-Petroglif) alanları konusunda yapılan bilimsel çalışmaların sayısı çok değildir.

Şimdiye kadar Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde 50 civarında kaya üstü resim, yazı ve damga (Rock Art-Petroglif) alanı tespit edilmiştir. Konu ile ilgili, az da olsa, yayımlar da yapılmıştır.

UNESCO, dünya üzerinde kaya üzeri resim ve yazı (Rock Art-Petroglif) bulunan yaklaşık 80 alanı "Dünya Kültür Mirası" olarak belirlemiş ve koruma programına almıştır. Ancak şimdiye kadar Türkiye'den hiç bir alan "Dünya Kültür Mirası" programına alınmamıştır.

İnsan ve Kültür Vakfı, Gazi Üniversitesi, Güdül Kaymakamlığı, Ankara Kalkınma Ajansının mali desteği ile, Güdül Salihler köyü sınırları içerisinde bulunan kaya üstü resim, figür, damga ve yazı (Rock Art-Petroglif) alanları hakkında "bilimsel araştırma" ve "bu alanın ulusal ve uluslar arası boyutta tanıtılması" için bir çalışma başlatmış bulunmaktadır. Bilim Kurulu başkanlığını Prof. Dr. Necati DEMİR'in yaptığı bu projenin kurulu şu şekilde oluşmaktadır: Doç. Dr. Nuri YAVUZ, Yrd. Doç. Dr. Muhammet GÖRÜR, Yrd. Doç. Dr. Mehmet KARA, Arş. Gör. Ersoy TOPUZKANAMIŞ.

Projenin genel koordinatörlüğü ise İnsan ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Mustafa ÖZEL tarafından yürütülmektedir.

Bu çerçevede merkezi Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde bulunan İnsan ve Kültür Vakfı, Gazi Üniversitesi ile Güdül Kaymakamlığı; Ankara Kalkınma Ajansının mali desteği ile, 11 - 13 Ekim 2012 tarihinde Ankara'da Uluslar Ararsı 'Bir Dünya Mirası: Petroglif' Sempozyumu başlığında, "davetiyeli" bir sempozyum düzenleyecektir.

Prof. Dr. Necati DEMİR
Sonraki Sayfa (2/6) Sonraki Sayfa


Content ©
İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.03 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.