Hoşgeldiniz: Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk
 Yeni Kullanıcı / Giriş Şu ana kadar 4744893 sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007  
Menü

Benim Köşem
· Sunuş
· Bahtiyar Vahapzade
· Türk Ninnilerinin Dili
· Türkiye'nin Bekçisi
· Nevruz
· Pileki/Bileki
· Karatekin Gazi

Uyarı

Bu sitedeki yazılar, yazarının önceden izni olmadan elektronik, mekanik, fotokopi veya herhangi bir kayıt sistemiyle çoğaltılamaz, yayımlanamaz ve depolanamaz.


Ödüller
Gazi Üniversitesinden Yayın Ödülü
2012

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMEL DEĞERLERİ İLE TÜRK MİLLETİNİN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ”NE HİZMET ÖDÜLÜ
2011

2010 Yılı Türk Halk Bilimine Hizmet Ödülü
2010

2008 Yılı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülü
2008

Dergi-Sempozyum

Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Araştırmaları Dergisi

Gazi Üniversitesi 1. Uluslararası Türkçe Eğitimi Sempozyumu

1. Uluslararası Türkçe Öğretimi Öğrenci Kongresi

Türkçe Araştırmaları Akademik Öğrenci Dergisi

Avrupa'ya Türk Göçü'nün 50. Yılında Türkiye - Avusturya İlişkileri Sempozyumu


www.wir-kinder.de
www.wir-kinder.de

Hit
Şu ana kadar
4744893
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Nisan 2007

Hava Tahmin
İstanbul Ankara
İzmir Antalya
Adana Bodrum

Google Arama
GoogleSigaraya HayırTürk efsanelerinin ünü tüm dünyayı sarıyor
Türk efsanelerinin ünü tüm dünyayı sarıyorCUMHURİYET Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, Anadolu’da 20 yıl boyunca derlediği efsaneleri Almanya’da 2 seride 27 kitap olarak yayımladı. Demir, “Kitaplar Almanya üzerinden dünyaya yayıldı ve her yerde severek okunuyor” dedi.

Dünya Türk efsanelerini okuyor

Prof. Dr. Necati Demir’in 20 yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yörelerinden derlediği Türk efsaneleri Almanya’da seri halinde kitap olarak yayımlandı.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necati Demir’in yaklaşık 20 yıllık çalışma sonucu Türkiye’nin çeşitli yörelerinden derlediği Türk efsaneleri, Almanya’da seri halinde kitap olarak yayınlandı. Prof. Dr. Demir, sözlü kültürün en önemlilerinden biri olan efsanelerin; insan ile insanı, insan ile coğrafyayı, insan ile diğer varlıkları, insan ile maneviyatı birbirine gönül bağıyla bağlayan unsurlar olduğunu söyledi.

İki seride 27 kitap

Yaklaşık 20 yıldır sürdürdüğü çalışmalarla Türkiye’nin büyük bir bölümünde yaptığı alan araştırmalarında dil, tarih ve kültür konularında elde edilen malzemeleri arşivlediklerini belirten Demir, “Arşivlediğimiz konulardan biri de efsanelerdir. Türk dünyası efsane zenginidir. Türkiye de doğal olarak aynı özellikleri taşımaktadır. Adeta her ağacın, her kuşun, her böceğin, her hayvanın, her taşın, her büyük şahsiyetin efsanesi bulunmaktadır” dedi. Derledikleri Türk efsanelerinin Almanya’da Almanca, Almanca-Türkçe olmak üzere iki seri halinde yayımlandığını bildiren Prof. Dr. Demir, “Birinci kitap serisi 3 kitaptan oluşuyor ve Türk efsaneleri Almanca olarak yer alıyor. İkinci kitap serisi çocuklara yönelik olup 24 kitaptan oluşmaktadır. Bu serideki kitaplar Heike Laufenburg’un çizdiği resimlerle süslenmiş, çocukların anlayabileceği şekilde düzenlenmiştir” dedi. Kitapların Almanya’dan da bütün dünyaya yayıldığını ve oralarda da okunduğunu ifade eden Prof. Dr. Demir, “Türk efsaneleri artık bütün dünyada okunuyor” dedi. Efsanelerin CÜ Fen Edebiyat Fakültesi Almanca Bölümü Öğretim Görevlisi İbrahim Özbakır tarafından Almanca’ya çevrildiğini ifade eden Prof. Dr. Demir, Türk efsanelerinden oluşan kitaplarının Almanya’da en çok satılan kitaplar arasında yer aldığını belirtti. Demir, çalışmalarının özgün olduğunu sözlerine ekledi. Kitaplarda “Bir Yudum Su ve Serçe Kuşu”, “Guguk ile Salman”, “Askerlere Süt Veren Keçi”, “Haguk ile Guguk”, “Çoban ve Kavalı”, “Ormanların Bekçisi Yılan” gibi çok sayıda efsane yer alıyor. (AA)

Yeni araştırma başlattı

Demir, günümüzde kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması ve iletişim araçlarının yer vermemesi sebebiyle unutulmaya yüz tutan efsanelere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Böyle bir hazineden yeni nesillerin mutlaka yararlanması gerektiğini hatta mutlaka yeni nesiller tarafından sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Demir, “Her Türk vatandaşı bu efsaneleri okumalı ve sonraki nesillere nakletmelidir” dedi. Demir, efsaneleri yeniden canlandırmak için yeni bir araştırma başlattıklarını söyledi.

Kaynak: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/haberdetay.php?hit=24052 (04/10/2009 23:44)

Copyright © Prof. Dr. Necati Demir - www.necatidemir.net / www.necatidemir.tk Tüm hakları saklıdır.

Yayınlanma:: 2009-10-05 (3219 okuma)

[ Geri Dön ]
Content ©
İstiklâl Marşı


3. Uluslararası Türklerin Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu

Türklerin Dünyası Enstitüsü

Türklerin Dünyası Dergisi
Zeitschrift für die Welt der Türken / Journal of World of Turks [ZfWT]
Yirmiyedinci sayımız Vol. 10, No. 1 (2018) yayınlanmıştır.

Özlü Söz

Şimdi gerçek olan, bir zamanlar yalnızca hayalimizdi.
(William Blake)


Gazi Üniversitesi - Gazi Eğitim Fakültesi

Yayımlanan Kitaplarımız
Son Dakika

Pano

oyun komedi sohbet


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.08 Saniye


EBlue Theme by Nuke Scripts.